Znajdź nas na Facebook'u ! Blog Family Tour Vimeo Family Tour linkedin Family Tour

• Zamek Beczów nad Ciepłą z ukrytym skarbem...

Zamek Beczów nad Ciepłą
to niewielka miejscowość w zachodnich Czechach, położona nad Teplou, (Ciepłą), około 20 km w kierunku południowym od Karlowych Warów. Tym, co przyciąga tu wielu turystów jest usytuowany w samym sercu spokojnego miasteczka okazały kompleks zamkowo-pałacowy.

 

Wypoczynek w Czechach!Jego początki sięgają pierwszej połowy XIV wieku, kiedy to wzniesiona została tutaj pierwsza warownia.  Z początku jej głównym zadaniem miała być kontrola punktu celnego na krzyżujących się tu szlakach handlowych. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany i powiększany. Wkrótce potem stał się także ważnym punktem obronnym dla znajdujących się w okolicy wielu kopalń srebra. W XVIII wieku przy gotyckiej warowni powstał nowy, późnobarokowy pałac z charakterystyczną wielokątną wieżą.

Najcenniejszym elementem całego założenia jest pochodzący z pierwszej połowy XIII wieku bogato zdobiony romański relikwiarz (Relikviář svatého Maura), w którym przechowywane są szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza. Powstał on w XIII wieku dla klasztoru znajdującego się obecnie w belgijskim Florennes. W czasie Rewolucji Francuskiej relikwiarz został skradziony przez nieznanych rabusiów. Po 40 latach na jego trop wpadł książę Alfred de Beaufort-Spontin, który też pod koniec życia w 1888 roku przywiózł go do Beczowa, ówczesnej siedziby rodu.

W czasie ostatniej wojny relikwiarz został ukryty pod podłogą kaplicy zamkowej i odnaleziony dopiero w 1985 roku. Obecnie w pełni odrestaurowany stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów średniowiecznej sztuki złotniczej i jest uznawany za drugi najcenniejszy po klejnotach koronacyjnych czeski zabytek.

Relikwiarz wykonany jest ze złota, pozłacanego srebra, pozłacanej miedzi i zdobi go dwanaście reliefów przedstawiających sceny z życia świętych oraz wiele cennych kamieni pochodzących z tak zwanego skarbu INKÓW, stąd na kamieniach znaleźć można podobizny ptaków czy bóstw inkaskich w bardzo małych rozmiarach - technika ich wykonania zaginęła przed ponad 2 tysiącami lat wraz z ich twórcami. 

 

 

    Galeria:
Pomóż innym nas znaleść
Strona główna Wstecz Dalej
zamknij

7 osób ogląda tę stronę / ofertę

zamknij

Ostatnia rezerwacja oferty / pakietu, 

Zadaj pytanie

Sprawdź dostępność miejsc bezpośrednio u specjalisty Tel: 33-853-2075 lub Mobile: 53-43-43-500 lub przez >>formularz<<

zamknij