Znajdź nas na Facebook'u ! Blog Family Tour Vimeo Family Tour linkedin Family Tour

• Zamek Loket - niezwykłe miejsce!

Loket - (pl. Łokieć) miejscowość w kraju karlowarskim, malowniczo położona w zakolu rzeki Ohrzy, od którego pochodzi nazwa miejscowości - zakole tworzy kształt, przypominający łokieć. Znajduje się około 14 km od Karlowych Warów. Największą atrakcją miejscowości jest przepiękny zamek Loket.
 

Okolica była zamieszkana od czasów prehistorycznych, a kamienny zamek wybudowano za panowania Přemysla Otakara I. Jest to jeden z najstarszych zachowanych budynków w Czechach, pochodzący z XII wieku. Zamek wybudowany jako twierdza graniczna, z czasem jednak zyskał na znaczeniu. Było to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, który chętnie przyjeżdżał tutaj na polowania.

Zamek Loket - CzechyMiasto powstało około 1240 roku i przez cały czas było niezmiennie wierne Ludwikowi Lukseburskiemu, (nawet w czasie wojen husyckich, kiedy zamek i wszystkie posiadłości były w zastawie). Przez około 120 lat toczyły się spory między lokalnymi mieszczanami a szlachtą. Dopiero w 1598 roku zamek i wszystkie posiadłości przeszły w ręce miasta. W 1337 roku miasto zyskało status miasta królewskiego, z czasem był zaliczany do najlepiej ufortyfikowanych miast w całej Europie Środkowej. Według legendy, cesarz Karol IV w czasie jednego z licznych polowań w okolicznych lasach odkrył gorące źródła mineralne i założył miasto. Horké Lázně u Lokte (Gorące Źródła koło Loketu).

W czasie wojny trzydziestoletniej zaczął się powolny upadek miasta, kiedy pojawiły się powazne problemy ekonomiczne. Pożar miasta w 1725 roku przyczynił się również do faktu, że Loket przestał być strategicznym punktem. Na początku XIX wieku zamek został przebudowany na więzienie, a miejscowość została rozsławiona z powodu założenia fabryki porcelany.
Po II wojnie światowej miasto nadal traciło na znaczeniu - ekonomicznym i historycznym, stało się praktycznie zapomniane. Dopiero w roku 1992 miasto ponownie stało się właścicielem zamku i od tego czasu trwają prace renowacyjne zamku oraz loketskiej starówki.

Zamek Loket pełen jest ciekawostek i atrakcji, co sprawia, że można tutaj spędzić cały dzień i nawet na chwilę się nie nudzić! Zobaczymy tutaj między innymi wystawę przepięknej, delikatnej porcelany z fabryk, które znajdowały się w okolicy oraz ekspozycję archeologiczną, przedstawiającą efekty wykopalisk na zamku. Jednak największą atrakcją jest tutaj sala tortur, przeznaczona dla turystów o mocnych nerwach. W celach znajdują się figury naturalnej wielkości, na których pokazano przeróżne metody torturowania ludzi. Atmosfera jest spotęgowana efektami dźwiękowymi.

W samym mieście również jest wiele atrakcji. Z zabytków szczególnie warto zobaczyć ratusz, wybudowany w stylu wczesnobarokowym z wieżą, na której znajduje się kamienny herb miasta. Nie można pominąć kościoła św. Wacława, Kolumny Trójcy Świętej oraz Pasma Obwarowań Miejskich. Na miłośników książek czeka wyjątkowe Muzeum Introligatorstwa.

 

    Galeria:
Pomóż innym nas znaleść
Strona główna Wstecz Dalej
zamknij

8 osób ogląda tę stronę / ofertę

zamknij

Ostatnia rezerwacja oferty / pakietu, 

Zadaj pytanie

Sprawdź dostępność miejsc bezpośrednio u specjalisty Tel: 33-853-2075 lub Mobile: 53-43-43-500 lub przez >>formularz<<

zamknij