Znajdź nas na Facebook'u ! Blog Family Tour Vimeo Family Tour linkedin Family Tour

• Reportaż o odkryciu RELIKWIARZA św. Maura

Na dworze było zimno, padał śnieg. Policjanci wyjmowali z bagażników samochodów narzędzia - kilofy, łopaty i wypożyczony od wojska wykrywacz metalu. Tak oto rozpoczął się ostatni etap rozwiązywania jednej z najbardziej niezwykłych zagadek kryminalnych w Czechach. Efektem pracy kryminologów było odkrycie skarbu, którego wartość jest porównywalna do wartości klejnotów koronacyjnych przechowywanych w katedrze św. Wita na Zamku Praskim.

Śledztwo w sprawie złotego skarbu rozpoczęto w roku 1984 w ambasadzie czeskiej we Wiedniu. Pewnego dnia przybył tu przedsiębiorca, z pochodzenia Amerykanin, z dziwną propozycją. Zaproponował ówczesnej Czechosłowacji kwotę 250 000 dolarów za pozwolenie na wywiezienie z kraju bliżej nieokreślonego przedmiotu o wysokiej wartości historycznej. Mężczyzna zdradził jedynie, że przedmiot został ukryty pod koniec II wojny światowej i znajduje sie w odległości około 150 km od Norymbergii.

Wspaniały, zdrowy wypoczynekDla ówczesnych urzędów była to zachęcająca propozycja. Dolary w tamtych czasach w Czechosłowacji były bardzo pożądaną walutą. Urzędnicy mieli jednak podejrzenia, że tajemniczy przedmiot może pochodzić z działalności przestępczej. Niezwykłą sprawą zajęła się więc federalna policja kryminalna. Jej ówczesny szef wspomina:

"Otrzymaliśmy za zadanie poszukiwanie przedmiotu, ale nikt nie wiedział
 jakiego ani gdzie on się znajduje."

Zespół kryminologów pracował nad tym zadaniem ponad rok. Policjanci wyszli z założenia, że cenną rzecz posiada ten, kto może sobie na nią pozwolić. Uwagę skupili na zamkach i klasztorach znajdujących się w określonej przez przedsiębiorcę odległości od Norymbergii. Długo przeglądali archiwa, wypytywali ludzi jednak bez rezultatu. Postanowili więc spotkać się incognito z tajemniczym mężczyzną, aby ustalić szczegóły umowy. Pewny swojego sukcesu przedsiębiorca ujawnił podczas spotkania kilka cennych szczegółów dotyczących rozmiarów i wieku zabytkowego przedmiotu.

Śledztwo nie nabrało jednak rozmachu. W październiku w Karlowych Warach miała zostać podpisana umowa, która uniemożliwiłaby urzędom decydowanie o przyszłości nieznanego skarbu. Dopiero zasugerowane przez przedsiębiorcę miejsce podpisania umowy naprowadziło kryminologów na ślad. Odwiedzili oni pobliski Bečov nad Teplou. Kasztelan tutejszego zamku wspomniał podczas rozmowy, że widział kiedyś w okolicy potomka ostatnich właścicieli zamku, którzy po drugiej wojnie światowej musieli opuścić swe włości z powodu kolaboracji z nazistami. Kontrola paszportowa potwierdziła, że zięć dawnego właściciela Bečovarzeczywiście przekroczył w danym terminie granicę. "Nagle okazało się, że nie wiemy wprawdzie, czego mamy szukać, ale wiemy już gdzie" - powiedział szef policji kryminalnej.

W pierwszy weekend listopada, zaledwie kilka dni przed ustalonym terminem podpisania umowy, kryminolodzy po raz kolejny udali się do Bečova. Tym razem z odpowiednim wyposażeniem. Żaden z nich nigdy w życiu nie obsługiwał wykrywacza metalu. Początkowo jedynymi przedmiotami, które udało im się odkryć były stare gwoździe, rynna i pokrywa studzienki. Kiedy jednak po nieudanych poszukiwaniach przeszli do gotyckiej kaplicy, wykrywacz zasygnalizował, że pod średniowieczną, drewnianą podłogą znajduje się duży przedmiot. Poszukiwaczy ogarnęła prawdziwa gorączka złota. Wspominają, że w chwili, gdy jeden z nich po raz pierwszy sięgnął do otworu pod podłogą, zegar na rynku wybijał właśnie południe. Kryminolodzy nie mogli uwierzyć w to, co się stało, każdy po kolei sięgał do otworu w podłodze, aby przekonać się o swoim sukcesie.

Tajemniczym, długo poszukiwanym przedmiotem okazał się relikwiarz św. Maura. Cenny zabytek trafił do sejfu ministerstwa kultury. Przez trzynaście lat trwała jego kosztowna renowacja. Od roku 2002 relikwiarz możemy obejrzeć na zamku Bečov nad Teplou.

 

    Galeria:
Pomóż innym nas znaleść
Strona główna Wstecz Dalej
zamknij

2 osoby oglądają tę stronę / ofertę

zamknij

Ostatnia rezerwacja oferty / pakietu, 

Zadaj pytanie

Sprawdź dostępność miejsc bezpośrednio u specjalisty Tel: 33-853-2075 lub Mobile: 53-43-43-500 lub przez >>formularz<<

zamknij