Znajdź nas na Facebook'u ! Blog Family Tour Vimeo Family Tour linkedin Family Tour

• Źródła wód w kurorcie Mariańskie Łaźnie NEW

Źródła wód w kurorcie Mariańskie Łaźnie
Uzdrowisko przyciąga wielu turystów i kuracjuszy, szukających zdrowego wypoczynku. Nie ma na to lepszego miejsca niż Mariańskie Łaźnie. Od wieków jest znane dobroczynne działanie lokalnych wód mineralnych.

 


Sprawdź dostępność!Wielka PIĄTKA źródeł
1. Źródło Krzyżowe (cz. Křížový pramen) - najsłynniejsze źródło w Mariańskich Łaźniach. Początkowo nazywany był Słonym Źródłem (cz. Slaný pramen), ze względu na słonawy posmak wód. W źródle tym bije silnie zmineralizowana woda o działaniu przeczyszczającym. Pierwsze wzmianki o źródle pochodzą z 1749 roku, z roczników Klasztoru w Tepli, gdzie zostało wymienione jako źródło soli i słonej wody. Obecny pawilon został zbudowany na początku XX wieku, na wzór poprzedniego, imponującego pawilonu z kopułą wspartą na 72 jońskich kolumnach. Nazwa źródła Krzyżowy pochodzi od dużego, drewnianego krzyża umieszczonego obok źródła w 1749 roku przez klasztornego lekarza Damiana Schulza.

2. Źródło Karoliny (cz. Karolinin pramen) - w źródle tym bije żelazawa, nisko zmineralizowana woda z podwyższoną zawartością magnezu. W 1870 roku źródło zostało nazwane na cześć żony cesarza Franciszka I - Karoliny Augusty. Kolumnada nad źródłem została wybudowana w 1869 roku. Wody służą zarówno do picia jak i do kąpieli leczniczych.

3. Źródło Rudolfa (cz. Rudolfův pramen) - to dzięki wodzie z tego źródła została ugruntowana pozycja Mariańskich Łaźni jako uzdrowiska leczącego choroby dróg oddechowych. Ze źródła bije żelazawa, nisko zmineralizowana woda o podwyższonej zawartości wapnia. Wodę można pić zarówno przy źródle, w drewnianym pawilonie, ale również w pawilonach Karolinowym i Krzyżowym, gdzie doprowadzana jest przez rurociąg. Woda ze źródła Rudolf Stary jest przeznaczona do picia oraz do butelkowania, natomiast ze źródeł Rudolf I oraz Rudolf II do kąpieli leczniczych.

4. Źródło Leśny (leśne) - zawiera złoża dwutlenku węgla i borowin

5. Źródło Ambrożego - złoża dwutlenku węgla i borowin


Główna Kolumnada (cz. Hlavní kolonáda)
Największe wrażenie robi górujaca nad miastem 138-metrowa Główna Kolumnada - potężna odlana z żeliwa w hucie w Blansku pijalnia w neobarokowym stylu. Wpadające przez przeszklone ściany słońce oświetla ażurową, metalową konstrukcję. W czasie kiedy powstała, w latach 1888-1889, była bardzo nowoczesna. Jest to projekt dwóch wybitnych architektów: Mikscha oraz Niedzielského. W okresie II wojny światowej kolumnadzie groziła rozbiórka na cele zbrojeniowe. Pierwsza renowacja miała miejsce w 1976 roku. Ostateczny remont został zakończony w roku 1986. Kolumnada razem z pawilonami źródeł: Krzyżowego, Rudolfa i Karolinowegooraz Śpiewającą Fontanną tworzą obecnie główny deptak uzdrowiska. Od 1 lipca 2010 roku Kolumnada stała się Narodowym Zabytkiem Kultury Republiki Czeskiej. Tutaj odbywa się większość koncertów i artystycznych wystepów, bez których nie może się obyć żadne uzdrowisko. Można spacerować sącząc wodę z porcelanowego kubeczka z długim, wygiętym dziobkiem (picie przezeń chroni zęby przed szkodliwym działaniem związków mineralnych zawartych w wodzie, zwłaszcza związków żelaza). Stoiska z nimi są na każdym kroku, a wybór wzorów olbrzymi: rokokowe (różowe, pękate, ze złoceniami), płaskie, mieszczące się w kieszeni, białe, dekorowane błękitnym motywem "cebulowym" (jeden z najstarszych wzorów manufaktury miśnieńskiej), albo po prostu z napisem "Marienbad".

Śpiewajaca Fontanna (cz. Zpívající Fontána)
Tuż obok Kolumnady znajduje się niezwykle interesujaca Śpiewająca Fontanna. Powstała ona w 1986 roku, według pomysłu Pavla Mikšíka przy okazji ostatniej renowacji Kolumnady, razem z dwiema sąsiednimi, dużo mniejszymi fontannami. Fontanna znajduje się w okrągłym basenie o średnicy 20 metrów. Dysze usytuowane są zarówno w centralnej części jak i na obwodzie basenu. Sterowanie komputerowe zapewnia wiele wspaniałych efektów. O każdej nieparzystej godzinie fontanna gra i tańczy w rytm muzyki klasycznej lub filmowej, od Mozarta do Vangelisa.

 

    Galeria:
Pomóż innym nas znaleść
Strona główna Wstecz Dalej
zamknij

4 osoby oglądają tę stronę / ofertę

zamknij

Ostatnia rezerwacja oferty / pakietu, 

Zadaj pytanie

Sprawdź dostępność miejsc bezpośrednio u specjalisty Tel: 33-853-2075 lub Mobile: 53-43-43-500 lub przez >>formularz<<

zamknij